Aké jednoduché je dnes nazvať človeka toxickým.
Je to však niekto, kto má dobré ale aj zlé vlastnosti. Aj zlozvyky, aj neresti, ktoré zrazu niekomu nepasujú – no vedel o tom, že taký je, keď si ho púšťal do života. Pretože napokon, všetci máme nejaké dobré aj zlé vlastnosti a svoju vlastnú trinástu komnatu.
Toxický človek je niekto, kto je možno zlomený, sklamaný, zničený, má svoje názory, inakosť, tvrdosť, démonov a kostlivcov v skrini. Možno potrebuje pomoc, pochopenie, trpezlivosť, odpustenie. A odpustiť aj sám sebe. Možno ty si to lepidlo, ktoré ho zocelí a možno práve ty mu máš zachrániť život. A on ten tvoj. Tým že sa nepretvarujete a nesnažíte sa za každú cenu ukazovať iba v tom najlepšom svetle a nesúťažíte medzi sebou, kto je lepší človek.
Lenže dnes sa na ľudí ukazuje prstom a nazývajú ich toxickými. Ukazujú na nich tí, ktorí si myslia, že sú lepší, vhodnejší, krajší, čistejší, rozumnejší, chytrejší… . Bez zlých vlastnosti a škvŕn na svedomí.
To že niekto k tebe nepasuje, alebo sa nestotožňuješ s jeho osobnosťou, vlastnosťami, minulosťou a spôsobom, ako sa vyrovnáva so svojim životom, sklamaním, bolesťou, zlosťou, neznamená, že je horší než ty alebo že je toxický.
