Keď sa chcete vyjadriť k nejakému článku, tak majte aspoň trochu slušnosti a prečítajte si to pozorne celý. Nie iba prvú vetu, alebo prvý odstavec. Taktiež sa nesnažte silou-mocou čítať medzi riadkami a domýšľať si, že tam je napísané to, čo tam napísané nie je. Tiež nie je dobré čítať predpojato, iba kvôli tomu, že sa nestotožňujete s témou článku, alebo s názorom autora. Názor môže mať každý svoj a každý ho môže mať iný. Majte ale najprv toľko slušnosti, aby ste si to prečítali pozorne celé. Vetu po vete. Pretože aj jedno slovo, jedná veta môže meniť význam celého článku. Môže úplne zmeniť celú myšlienku a podstatu textu. Čo je vážne, čo je s humorom, čo je s nadhľadom. Čo je zdôraznené a čo nie. Čo je to prirovnanie a metafora. Kde je čiarka, bodka, otáznik. Či je to písane v prvej, druhej alebo tretej osobe, či v jednotnom alebo množnom čísle. Pretože nemám čas na hysterické záchvaty v správach od anonymných ľudí, ktorí nevedia vytvoriť žiadny vlastný obsah, no iba sa zaujato vyjadrujú k iným. A ani tie konverzácie si nie sú schopní prečítať poriadne. A potom vznikajú zbytočné hádky, pretože niekto je zaujatý kvôli tomu, že som nenapísal v článku to, čo by sa páčilo jemu. Ja sa však nehanbím mať vlastný názor na vážne témy, či už ide o politiku, sexualitu, náboženstvo, vzťahy, interrupciu. Mali by ste na to mať svoj vlastný názor aj vy a vedieť si ho aj obhájiť. Nie je vašou povinnosťou súhlasiť s niekým iným, alebo sa pridať k väčšine. A iba hlupákovi bude vadiť, že máte iný názor ako on, alebo že vás nedokáže presvedčiť o opaku, aby ste si zrazu začali myslieť to čo on.

Chcete demokraciu a slobodu? Tak ju doprajte aj tým, ktorí majú iní názor ako vy. Aj tým, ktorým sa nepáči to čo robíte, ako to robíte, ako žijete, čomu sa venujete. Pretože je naivné myslieť si, že sa budete každému páčiť a každý vám bude pritakávať. Ani ja to neočakávam a som rád za slušné výmeny názorov, ktoré sú o argumentoch a slušnosti. O diskusii, ktorá neprerastie do osobných narážok, vyhrážok či nadávok. Aj keď je pravda, že sa často nechám strhnúť k nejakej hádke. A potom už celá diskusia nevedie nikam, pretože každý by chcel byť víťaz výmeny názorov. Lenže diskusia by nemala byť ako športový zápas.

Ešte raz – keď máte tú drzosť písať mi bludy, tak si aspoň najprv POZORNE prečítajte príspevok. NEPREDPOJATO, NIE MEDZI RIADKAMI, NIE DOMÝŠĽAVO.

A keď sa snažíte o kritiku, tak si ujasnite, čo to kritika je. Kritika má byť vecná a mala by toho druhého niekam posunúť. Má mu ukázať iný pohľad na vec. Iný konkrétny názor. Radu, usmernenie, poučenie. Nie blud alebo nesúhlas iba z princípu, lebo sa niekto cíti dotknutý. To platí aj o jedincoch, ktorí sa snažia silou-mocou ku všetkému písať vtipné komentáre. K ľuďom, životným udalostiam, k umeniu, k tvorbe, k úspechom, alebo neúspechom iných ľudí; k nešťastiam, bolestiam a tragédiám,, ktoré sa stali niekomu inému.