Toto je doba zlepšovákov, urýchľovačov, automatizácie, digitalizácie. Mnohé za nás robí technológia. Dnes môže byť hocikto fotografom, maliarom, spevákom, hudobníkom. No dajte im do ruky štetec a plátno, mikrofón, notový zápis a hudobný nástroj…. Koľkí ostanú? Vidíte napríklad aká katastrofa sa častokrát ocitne na pódiu, pretože je to autotune štúdiový „umelec“? Koľkí sú textári a grafici bez umelej inteligencie? Dajte im napísať nejakú úvahu a nebude ani gramaticky správna, ani obsahovo zaujímavá. Nič nikdy dokonale nenahradí človeka. Ani porozumenie, ani ľudské teplo, ani všetky tie šialenosti ktorých sa dopúšťame keď milujeme, alebo keď nenávidíme. Nič nenahradí nehu a očakávanú reakciu na každý záchvev tela toho druhého. Nikto okrem fotografa z mäsa a kostí nezachytí v daný moment na konkrétnom mieste konkrétny okamih bez toho, aby to musel skladať a montovať.

Robot nikdy nepocíti aká je bolesť, aký je pocit utierať si slzy, aký je pocit víťaziť a prehrávať, aké to je otehotnieť alebo potratiť. Ako chutí moc, ospravedlnenie, zamilovanie, sklamanie, nenávisť.

Dnes je mnohé automatizované a na mnohé veci sa nemusíme sústrediť. Audioknihy, roboti, autonómne automobily, AI, čítačky, skenery, kamery, všelijaké systémy, prepojenia, analytika … . A potom ľuďom jebe, pretože aj v situáciách, ktoré ešte nedokážu nahradiť stroje a technika, čakajú že to niekto urobí za nich. Mnohé veci nikdy nenahradí ani počítač, ani umelá inteligencia. Občas sa treba vedieť spoľahnúť na seba. Občas treba vedieť premýšľať, vyhodnocovať, vedieť sa rozhodovať.

No táto moderná doba zároveň dáva človeku možnosť mnohí si nájsť, mnohému sa naučiť, mnohé zistiť. Napriek tomu, akoby ľudia hlúpli stále viac a viac a veria kadejakým bludom. A nepresvedčia ich ani hromady vedcov či odborníkov na danú tematiku, pretože ich predsa vychováva internet a sociálne siete.

A tak je to všetko také dvojsečné. Z možnosti učiť sa, overovať si informácie, zisťovať, porovnávať, analyzovať…. sa stalo klbko hlúposti, hádok, hoaxov…. . Hromada zloby, závisti, šikany, klamstiev.

A ako to skončí? Akou zbraňou bojuješ, takou zhynieš. A ono sa to všetko obráti proti nám. Definitívne a osudovo.