Je každého dobrovoľné rozhodnutie, akým bude človekom.

Nikto ale nemusí byť navždy zlý, egoistický, zlomyseľný, ľahostajný, závistlivý, násilný a podobne… . Ľudia sa menia a dokážu sa napraviť, alebo skaziť.

Včera si mohol byť grázel, zlodej, klamár, podvodník, v noci si to mohol úprimne oľutovať v boji so zlou skúsenosťou či svedomím a dnes sa môžeš zobudiť ako iný človek. Môžeš začať robiť pokroky iným smerom, aby si bol zajtra lepším človekom, než si bol predvčerom. Mnoho ľudí takto dostalo druhú šancu a využilo ju. A dnes sú vzormi, ktoré motivujú iných ľudí. Rôzne celebrity, športovci, herci, hudobníci a iné osoby verejného života, s kriminálnou minulosťou.

Jasné, treba sa najprv vedieť prijať aj s tým dobrým, aj s tým zlým a občas aj tie horšie vlastnosti majú svoj zmysel. Žiarlivý človek môže prísť na to, že ho partnerka naozaj celý čas podvádza a klame. Tvrdohlavý človek dotiahne vec do konca po svojom a nenechá si skákať po hlave. Výbušný človek sa dokáže ubrániť v situáciách, kedy treba prejaviť odvahu a ochrániť seba, svojich blízkych, alebo svoj majetok.  A lakomec dokáže niečo našetriť.

Nepotrebujem si obuť topánky klamára, podvodníka, kurvy, zlatokopky, sukničkára, feťáka,  násilníka, špekulanta, pózera, ožrana, zlodeja, vraha atď… kvôli tomu, aby som vedel akým človekom nikdy nebudem. Navyše, všetko z vymenovaného je dobrovoľné rozhodnutie, byť takýmto človekom. Každý sa v to rozhodne sám. Nie je to ako farba vlasov, očí, alebo nejaká vrodená choroba, či postihnutie. To si nevyberieme. Skutky a životný štýl však áno. Tak sa potom za to nehanbite, keď vás niekto pomenuje správnym názvom.

Tiež mám svoje chyby, no netvárim sa, že ich nemám. Dokážem si ich pripustiť, pretože sú súčasťou mňa. Poniektorí sa však tvária, že robia iba dobré veci a iba správne rozhodnutia. Že majú iba dobré vlastnosti, absolútne čisté svedomie, všetko vedia, všetkému rozumejú.

A kto sa hanbí za to, akým je človekom, tak nech sa zmení.