Aby sme do temnoty vniesli svetlo, musíme do nej najprv vstúpiť. Definovať ju. A čo všetko sa dá čerpať z trinástych komnát osôb, ktoré prišli z tmy?

Temná stránka ľudského života dáva človeku okrem iného aj ostražitosť, uvedomelosť, opatrnosť, odvahu. Sú ňou zocelení, posilnení a nič ich len tak nezaskočí. Sú pokojnejší, chápavejší, uvedomelejší a rozhľadenejší, pretože peklo už majú za sebou. Vedia s chladnou hlavou reagovať tam, kde iní strácajú nervy a rozum. Dokážu dobre poradiť, pomôcť a majú množstvo historiek na zahnanie nudy. Sú pozorní a často vidia to, čo všetky tie nepoškvrnené čisté duše moralistov prehliadajú. Vedia vytušiť hrozbu a nebezpečenstvo a mať naňho riešenie. Zlo ich neprekvapí, pretože sa mu už minimálne raz pozreli do očí, alebo boli oni sami tým zlom.

Ak dostanú šancu, vedia milo prekvapiť, pretože nenudia a vždy je na nich čo poznávať. Ak sa ich partner zmieri s tým, kým boli a nebude chcieť za každú cenu vidieť do ich trinástej komnaty, aby zo zvedavosti mohli pozrieť uväzneným démonom do tváre.

Vedia poradiť, pomôcť a vystríhať pred problémom, či zlým človekom, konaním, alebo situáciou, pretože oni to už majú za sebou. A komu bolo ublížené najviac, dokáže najlepšie pomáhať ostatným.  Kto pocítil najväčšiu bolesť, ju najlepšie dokáže utíšiť v iných. Koho pohltil najsužujúcejší smútok, dokáže najlepšie povzbudiť tých, ktorí to momentálne potrebujú. Kto zažil slabosť, je najlepšou oporou.

Možno je jednoduchšie nájsť si k sebe a obklopovať sa čistými, nepoškvrnenými, neskúsenými osobami, ktoré nikdy neprivoňali k žiadnej forme “skazenia sa”, o to sú však takíto ľudia jednoduchší, nudnejší a plytší. Či už ako partneri, alebo ako kamaráti. Teória o živote nikdy nenaučí človeka žiť tak, ako ho to naučia skúsenosti. A len tie zlé nám dávajú ponaučenie, silu, ostražitosť, obratnosť a uvedomelosť. Väzenie naučí hodnote slobody, ktorá znamená zodpovednosť. Bolesť naučí odvahe. Ťažká choroba ponúkne myšlienku pominuteľnosti. Násilie a šikana učí schopnosti ochrany, obrany a pocitu bezpečia. Rozdávanie tela naučí potrebe nehy a lásky. Skrachovanie naučí pokore. Kradnutie bezcennosti vecí. Nenávisť únave zbraní. A nech človek stál na akejkoľvek strane, dôležité je, aby našiel ten správny smer. Aby dostal šancu pokračovať ako iný, uvedomelý človek, a to aj s jazvami na tele a na duši. Aj keď v poniektorých ľuďoch tej temnoty ostane príliš a ich trinásta komnata je obrovská miestnosť, v ktorej je obsiahnutý celý ich svet. Definitívne.