Mnohí ľudia, ktorí si myslia, že sú lepší než ostatní a že majú recept na absolútnu inakosť a slobodu, často ostatných označujú za “ovce”. Je to ich obľúbený výraz pre správanie sa ľudí v rôznych životných situáciách a vysmievajú sa im. Neuvedomujú si však, že sa môžu snažiť o inakosť akokoľvek silno chcú, vždy je tu aj podvedomie a reakcie, ktorých sa v ňom dopúšťame. Veci, ktorým nevenujeme pozornosť a vykonávame ich automaticky. Nie je možné sa stopercentne sústrediť a kontrolovať všetko. Tak isto, ako nemáme absolútnu slobodnú vôľu. Naše rozhodovanie, správanie sa a nálady vedome, či podvedome ovplyvňujú iní ľudia, prostredie, čas, počasie, ročné obdobie, teplota, farby, tvary, zvuky, vône a náväznosť na predošlé situácie.

Poniektorí chcú iným ukázať, že nikoho nepotrebujú a že sa vybrali svojou vlastnou cestou, no sú len otrokmi šialeného tempa, peňazí, hrabivosti, kariéry alebo paranoje. Pritom, ísť vyšliapanou cestou znamená učiť sa na chybách iných a na tej ceste ich nerobiť. Tak môžeme byť lepší. Ale ak ideš cestou sám, nie si ani lepší, ani horší a tým pádom si nehodnotný.

Keby na zemi žili len dvaja ľudia, tak by sa držali jeden druhého a ten slabší by nasledoval silnejšieho. Ten silnejší by bol tým pádom taktiež závislý na tom druhom. Nikdy by nešli každý sám. To má človek v sebe zakorenené od prírody.

Od nepamäti žil človek v tlupách a určitých primitívnych formách spoločenských pravidiel a spolunažívania s ostatnými. A tento model neustále pretrváva, zdokonaľuje sa len jeho forma.

V jednoduchosti – každý sme súčasťou nejakého stáda. Hlásime sa k určitým názorom, pohľadom, skupinám, záujmom, viere, hudbe, práci, móde a podobne. A vždy aj s inými ľuďmi. Aj podniky si vyberáme podľa toho, či je tam veľa, alebo málo ľudí. To isté aj záujmové krúžky, posilňovne, telocvične, kultúrno – spoločenské akcie a podobne. Skúste sa sami postaviť do stredu futbalového štadiónu, keď tam nikto nie je. Ako sa budete cítiť? Malí, osamelí. A predstavte si tam takto ostať dni, týždne, mesiace, roky. Ukrytí pred označením “ovca”. Pretože ak nechceš byť ovcou, nesmieš sa riadiť tým, čím ostatní a používať rovnaké prostriedky. Takže daj zbohom peniazom, slušnosti, zákonu, jazyku, umeniu, pravidlám, oblečeniu, alkoholu, cigaretám, zábave, technike, elektronike, liekom, službám prvej pomoci, pôrodnici, nemocnici … . Ak by ti horel dom, za žiadnu cenu nevolaj hasičov, pretože to robia len “ovce”. Ak budeš umierať, netrvaj na pohrebe, náhrobku a oplakávaní, pretože to robia len “ovce“. Nechoď po chodníku, pretože predsa nie si “ovca” a keď ťa zrazí auto, tak netrvaj na treste a spravodlivosti, pretože to sú prostriedky, ktoré využívajú len “ovce”.

Aj tí, ktorí zo seba robia rebelov a samotárov, majú svoje skupiny, či už vo virtuálnom svete, na fórach, diskusiách alebo majú svojich obľúbených autorov, štýl, módu, filmy a zaujímajú ich životné osudy ľudí podobných, ako sú oni.

Takže, predtým než v týchto nezmyselných súvislostiach začnete iných označovať za “ovce”, tak si vytiahnite hlavy zo zadkov.