Internetové diskusie ukazujú, že Slovensko je plné odborníkov. Je zaujímavé vidieť, kto každý iba z telky či internetu vie, kto klame a kto nie. Divím sa, že títo ľudia ešte stále nevyriešili všetky svetové záhady. Že nevyriešili všetky kriminálne prípady. Že nepomohli nájsť všetky nezvestné osoby. Že nepriniesli poznatky o nekonečnosti vesmíru. Že nevynašli lieky na všetky choroby. Že nenamiešali elixír života. A keď tu máme tak veľa odborníkov z radu občanov, z ktorých mnohí nemajú ani akademický titul, nepoznajú slová hymny a gramatika im je cudzia, tak prečo nie sme superkrajinou? Keď tu každý všetko vie. Prečo majú finančné problémy, problém s prácou, vzťahmi, zdravím? Prečo nadávajú že sa majú zle a že im chýba toto a tamto, keď sú to odborníci na všetko? Dokonca odborníci na voľby vo Francúzsku, na Kosovo, na Ukrajinu, na Náhorný Karabach, Afganistan, Irak, Rusko, Ameriku….. . Podľa toho, čo kedy letí. Aká téma.  A najväčšia sranda je, keď tá vzorka odborníkov začne zrazu používať nejaké slovo, ktoré sa aktuálne objaví – dezoláti, kotleby, smerohlas, vesmírny jašter, kajúcnik, denacifikácia, segregácia, ovce… .

Títo odborníci napríklad vedia aj to, ktoré médiá sú dôveryhodné a ktoré nie. Ktoré články sú pravdivé a ktoré sú nepravdivé. Na základe čoho to vedia? Iba na základe pocitu a dojmu. Čo im lepšie znie, to je pravda. Čo sa im nepáči, to podľa nich pravda nie je. A tak si triedia články na pravdivé a nepravdivé a potom to môžeme vidieť na ich profiloch. Nedokážu vytvoriť vlastný obsah a tak iba zdieľajú cudzie myšlienky. Cudzie príbehy, zážitky, názory.

Po správach o útokoch žraloka sa zo Slovákov stávajú odborníci na podmorský život. Nadľahčujú tieto útoky, robia si z toho srandu. No keby napadol žralok niekoho z ich blízkych, tak to by pre nich už sranda nebola však? To by už nevtipkovali.

Pri inflácii sú zo Slovákov odborníci na ekonomiku a hádajú sa medzi sebou. Nadávajú si, urážajú sa, prajú si nepekné veci. Pretože každý má predsa pravdu. No iba na základe pocitov a dojmov. Nie preto, že sa v nejakej téme a problematike vyznajú, majú s ňou skúsenosť, majú vlastné laboratórium, výskum, grafy, výpočty. Nemajú nič, iba pocity a dojmy a len na základe toho si dovolia zhadzovať úsudok a prácu skutočných, študovaných odborníkov v konkrétnej oblasti.

Pri korone sa zo Slovákov stali odborníci na virológiu, medicínu a epidémiológiu. Opäť ale tá istá vzorka ľudí, z ktorých nikto nemá ani mikroskop, ani vlastný výskum, ani vlastné poznatky na základe vlastných pozorovaní a dát. Lenže veda nie je o názore a pocite, Je o odbornosti, znalostiach, výpočtoch, výskume… .

Pri vojne sa z tej istej vzorky ľudí stali odborníci na vojnu, zbrojenie, medzinárodné vzťahy a pomery v krajine kde nikdy neboli ani tam nemajú známych. A podľa všetkého asi nikdy nevideli mapu sveta.

Pri situácii s medveďmi na Slovensku tu zrazu máme odborníkov na lesy a medvede, ich život a stravovacie návyky. Pretože táto vzorka ľudí sa chce vyjadriť ku všetkému. Aj keď nemajú čo povedať. Akoby mali potrebu sa hádať a šíriť bludy.

Pri politických témach sa z tej istej vzorky stávajú odborníci na politiku, právo, ústavu, zákony… . No nepoznajú ani základné princípy, nevedia koľko poslancov má Slovensko, aký je rozdiel medzi ľavicou a pravicou a podobne… . Pritom je to učivo základnej školy.

Milí internetoví gaučodborníci, prečo keď ste takí uvedomelí, tak nepriložíte ruku k dielu? K nejakej dobrej myšlienke, k projektu, k aktivite? Aby sme to tu mali lepšie? Keď ste vy tá spása s najväčším mozgom a najpresnejšími informáciami?

 

Také pekné by to tu bolo, keby sa ľudia vyjadrovali iba k tomu, s čím majú skúsenosť, do čoho vidia, čomu naozaj rozumejú, čo zažili alebo čo vyštudovali. Alebo keby dokázali viesť rozumné diskusie, založené na argumentoch a trpezlivosti, nie na nadávkach, hádkach a vyhrážkach.