Je tu leto – obdobie stretávaní, výletov, dovoleniek, festivalov, grilovačiek, chát… . Mnohí sa rozchádzajú pred týmto obdobím aj kvôli tomu, aby si mohli leto užiť slobodne, alebo s niekym iným. Ako sa vyliečiť z nešťastnej lásky, alebo zo sklamania, aby si nesedel odutý, so založenými rukami niekde v rohu a nepozoroval ostatných, ako sa bavia, nadväzujú nové známosti, olizujú sa na lavičke, súložia v parku, chodia na wellness pobyty vo dvojici atď…?

Zamilovať sa dá v sekunde. Z ničoho. Odmilovanie však trvá podstatne dlhšie, pretože musíme zabudnúť.  A rôzne weby ponúkajú naivné návody, ako zabudnúť čím skôr. A tie nadpisy:

“Päť rád, ako sa odmilovať.”

“Zaručené spôsoby, ako sa odmilovať.”

“Počúvaj hlavu, nie srdce.”

“Analyzuj svoju lásku a urči jej typ.”

Všetko sú to bludy, plné motivačných fráz, ktoré dobre znejú,  no nefungujú.

Možno sa dá odmilovať tak, že sa opäť zamilujeme do všetkého, čo sme kvôli niekomu obetovali, zanedbali… . Ľudí, záľuby, cestovanie…, alebo sa zamilujeme na čas do hýrenia a pitia. Ale pozor, s alkoholom je to podobné, ako s láskou. Tiež zamotá hlavu, šteklí v bruchu, je z neho na zvracanie, hreje, poteší, dá pocit šťastia, dodá chuť do života, úsmev. Tiež sa do toho dá beznádejne spadnúť.

A to úplne najabsurdnejšie čo môže  byť, sú kamarátske rady po rozchode:

“SER NA TO, PRÍDE LEPŠIA” 

Keby si však človek, trápiaci sa rozchodom pripustil, že existuje niekde nejaká lepšia, tak by sa určite netrápil kvôli niekomu, kto je momentálne tým najlepším a najkrajším človekom na svete. A o tom je predsa láska nie? Aj tá neopätovaná.

“POZRI, ASPOŇ SI SI ZAJEBAL. UŽIL”

Keď si niekto chce užiť, nepotrebuje liezť s niekym do vzťahu, usilovať o jeho pozornosť a priazeň, ale zaplatí si kurvu. Šetrí tým čas, nervy, slová a často aj finančné prostriedky.

“VEĎ NEJDE O ŽIVOT”

Ale ide. Všetko, čo sa odohráva v živote niekoho, sa týka života. Teda oňho ide. Aj to, čo sa nedeje vedome.

“ASI STE SI NEBOLI SÚDENÍ”

Keby to tak fungovalo, tak sa nemusíme ani snažiť žiť, pretože osud by nás automaticky mal viesť životom a rozhodovať a vyberať všetko za nás. V čom sa nám má dariť a v čom nie.

“NEBER TO TAK VÁŽNE, TREBA BYŤ KURVA”

Keď chce byť človek kurva, tak ho netrápi nejaké klamstvo, zahýbanie, rozlúčka. Nehľadá istoty, pochopenie, porozumenie, zdieľanie, lásku.

“VEĎ STE SPOLU BOLI LEN KRÁTKO”

Na to však neexistuje žiadny vzorec. Rozumieť si s niekym môžeš ihneď a dobre ti s ním môže byť už na začiatku, nie až po takom dlhom čase, ktorý ti schvália kamaráti a známi.  Láska môže vzniknúť za okamih. Z ničoho. Nie je to exaktná veda, neriadi sa tabuľkami, grafmi, historickými faktami, náväznosťami, výpočtami.

“JE TO LEN SKÚŠKA”

Keď niekto chce skúšku, tak si ju vyberie sám, aby ňou mohol prejsť. Dobrovoľne.

“SER NA TO”

Lenže zabudnúť na niekoho nie je také jednoduché, ako šmahom ruky odtiahnuť záves a vpustiť do miestnosti slnko.

“KLIN SA KLINOM VYBÍJA”

Tak to je vrchol ignorácie pocitov a situácie toho, komu sa niekto snaží takto poradiť.

Nič z toho neplatí. Musíš si tým prejsť. Prejsť si tou bolesťou. Pretrpieť to. A keď tú bolesť zvládneš a zabudneš na sklamanie, tak konečne budeš pripravený na ďalšie.