Pojem peniaze a ich hodnota je rozporuplná, napriek tomu, že sa v dnešnej dobe hlásajú ako všeliek a riešenie každého problému. Elixír šťastia a zdravia. Dovolil som si však trochu zapolemizovať.

Peniaze sú samozrejme dôležité, kúpime si za ne miesto na zemi, majetok, luxus, kariéru, drahú liečbu a podobne… . Získame však za ne pocity? Potrebnosť, lásku, bezpečie, pokoj, odpočinok?

Čím viac totiž peňazí máme, tým viac máme strach, že o to bohatstvo prídeme. Že všetkým ide len o to, aby nás obrali, pretože nám je od mala vnucované, že bohatstvo a majetok sú tie najzávideniahodnejšie veci na svete. Vidíme všetkých ako nepriateľov, kupujeme drahé zabezpečovacie systémy, služby, trezory a bohatstvo v nás vytvára pocit nepokoja. Na jednej strane si chceme všetkých a všetko kúpiť a na druhej strane nám vadí, že o nás majú záujem len kvôli peniazom a majetku.

Majú však peniaze až takú moc, akú im prisudzujú rôzne výroky zbohatlíkov a špekulantov?

Áno, na jednej strane stojí kvalita a luxus. Pomyselné presvedčenie seba samého, že sa za peniaze dá kúpiť dokonca aj zdravie, a to zabezpečením si bývania a pôsobenia v lepšom a zdravšom prostredí, kvalitnejšieho obydlia, vyberanejšieho jedla, oblečenia a obuvi, v ktorej nehnijú nohy ako v teniskách  od Vietnamca. Drahšie, dlhšie a exotickejšie výlety, vyberanejší a dôležitejší ľudia, technika, dôstojnosť, zážitky. A samozrejme, že sa za peniaze dá kúpiť aj láska. Ale len láska k peniazom.

Na druhej strane, nepodplatíte šialenca, ktorý utiekol z blázinca a napadne vás vo chvíli, keď sa budete na prechádzke usmievať, aký je život skvelý. Nepomôže vám ani kufrík plný peňazí, ktorý budete mať v tej chvíli v ruke, pretože túžba ublížiť a uspokojiť potreby šialenca je neúplatná. Peniaze vám nepomôžu ani vtedy, keď sa budete snažiť vyjednávať s násilníkom, ktorý z vás bude zúrivo strhávať šaty. Peniaze nevyriešia to, že sa váš syn spustil s feťáckou partiou alebo že sa vaša dcéra rozhodla pre kariéru prostitútky. Nezaplatíte si detský kolektív, ktorý sa rozhodne šikanovať vaše dieťa. Peniazmi neovplyvníte vrodenú vadu, nevyvinuté orgány, stratené končatiny, zrak, sluch, nenavrátite život mŕtvemu novorodencovi, nevrátite čas, nebudete sčítanejší, chytrejší, pozornejší. Nestanete sa obľúbeným svojimi prednosťami a vlastnosťami. Nezmažete nimi paranoidné predstavy, fóbie, zlé sny, pocity samoty. Nevyliečite nimi jazvy na duši a na srdci ani sebe, ani iným. Nezbavíte sa vady reči, dyslexie, dysgrafie. Nezískate pravých, oddaných a lojálnych kamarátov, pevné vzťahy a skutočný záujem o vašu osobu. Nekúpite si za ne ani talent, ani plodnosť, ani vážnosť. Tak kde je to VŠETKO, čo si môžete kúpiť?