Je asi ťažké udržať si vzťah bez toho, aby si strpel nejaké klamstvá, alebo prešľapy. Nie však také, ktoré sú zásadné a rozbili by tomu druhému srdce, osobnosť, nádej, očakávania, predstavy, sny.

Sú spolu už dlho. Dosť na to, aby sa už nehrali na ukazovanie sa v tom najlepšom svetle, ako pri zoznamovaní a v začiatkoch ich vzťahu. Už to nie je hra na dobré vlastnosti, s úmyslom zaujať a udržať si jeden druhého. Už o sebe vedia aj to zlé. Aj tú temnejšiu stránku, resty z minulosti, zlozvyky, neresti. Už vedia, že on chrápe, nadáva pri futbale, nezavesí mokrý uterák, strihá si nechty na gauči a že ona nahlas prdí v posteli, otravne srká kávu a žalostne plače pri romantických filmoch. Už poznajú svoje slabosti a zlyhania, či už v posteli, alebo v živote. Neskrývajú tajomstvá a už sa pri sebe nehanbia plakať. Už vedia, ako chutí hádka, výčitky a lezenie si na nervy. Už vedia, čo je to pochybnosť.

Potom sa zrazu objaví niekto nový. V práci, vo vlaku, v knižnici, v obchode, na internete. Osoba, ktorá to zase hraje na ukázanie sa v tom najlepšom svetle, bez priznania chýb, slabostí, nerestí. Tak, ako to vždy na začiatku býva. A chýba to. Tá ľahkosť. Nechať sa unášať tým pekným, bezstarostným, bezchybným. Príde porovnávanie so súčasným partnerom, aj keď nevedia, či ten človek náhodou nahlas negrgá pri jedle, nenecháva osratý záchod, nie je násilný. A je to jedno, pretože zatiaľ vyzerá byť rozumný, uhladený, pozorný. Vypočuje, poradí, usmeje sa, je zábavný, bez slabostí, sĺz, tajomstiev, otravných rečí.

Píšu si spolu, alebo si telefonujú, chodia na kávy, vedú zaujímavé rozhovory a myslia si, že aspoň na chvíľu môžu s novou tajnou známosťou utiecť z reality, preč od svojho nedokonalého, otravného partnera. Utiecť do pozornosti niekoho iného, nového, do inej náruče a do inej postele. Ochutnať iný penis, inú vagínu, iný jazyk, iné vzrušenie, iné polohy. Pretože nakoniec vždy ide iba o sex a nim to často aj skončí.

Potom sa domov vracajú s výčitkami, ktoré sa objavili ihneď po tej chvíľke rozkoše pri sexuálnom uspokojení, s ústnou dutinou zaliatou semenom, alebo jazykom slizkým od vagíny. Prídu domov, dajú partnerovi pusu na dobrú noc a ďalej to hrajú na lásku. Nemôžu zaspať, pozerajú do stropu, hnusia sa sami sebe a priznávajú, že je fajn byť s niekym tak dlho a môcť sa pri ňom uvoľniť, priznať svoje slabosti, chyby a nedostatky, pretože im nejde iba o sex, ale o spoločný život v dobrom, aj v zlom. O vzťah s niekym, pri kom nemusia byť neustále v strehu, upravení, namaľovaní, učesaní, uhladení. Bohužiaľ tá škvrna, ktorou pošpinili tú dôveru a spoločno, sa už nevyčistí žiadnym ospravedlnením, ani skutkom.

Alebo sa sami sebe vôbec nehnusia a robia to pravidelne, bez výčitiek a s radosťou z nevery.