Stovky kadejakých koučov, poradcov a motivačných rečníkov, s ktorými sa pretrhlo vrece, ti radia ako máš reagovať v akej životnej situácii, ako sa rozhodovať, ako milovať, ako odpúšťať, ako zvládať nálady, stres, smútok, výhru, prehru, sklamanie… . Ty však nepotrebuješ návod ako milovať, ako nenávidieť. Potrebuješ to všetko zvládať po svojom a vo vlastnom tempe. Musíš prežiť lásku aj sklamanie, aj výhru aj prehru po svojom. Musíš sa vedieť po svojom vyplakať, po svojom nahnevať, po svojom upokojiť. Musíš po svojom zvládnuť bolesť, zoznamovanie, zmierenie, odpustenie. Nemôže byť každý človek rovnaký, iba na základe nejakej poučky. Každý človek je iný a inak aj musí zvládať životné situácie. Musí mať vlastný vkus na život. Nie ako výtvor z pásovej výroby motivátorov. Každý do svojho života musí písať svoje vlastné motivačné citáty. Nie tie cudzie otrepané frázy.

Buďte za seba radi. Od žiadneho kouča, poradcu či trénera nepotrebujete povolenie žiť tak, ako chcete. Vyzerať tak, ako chcete. Správať sa tak, ako chcete. Mať partnerov a priateľov akých chcete. Mať prácu a záľuby, aké chcete. Mať svoje zlozvyky, slabosti, neresti, trápenia, sklamania a vyrovnávať sa s nimi po svojom. Môžete milovať aj nenávidieť po svojom. Po svojom víťaziť aj robiť chyby. Po svojom sa tešiť aj smútiť. Pretože nemôže byť každý človek rovnaký. Nie sme naprogramované neúnavné a bezchybné mašiny. Sme ľudia. Každý iný. Chválabohu.  A zadarmo. Nie za to ešte niekomu platiť. Aby na vás pozeral cez poučky, tabuľky, šablóny.

A je strašné, keď niekto nasiakne motivačnými frázami tak, že ide ako na autopilota a používa iba cudzie naučené vety. No každý by mal mať vlastnú poučku na život, lásku, úspech, priateľstvo, prácu, záľuby a po svojom zvládať zradu, smútok, radosť, šťastie. Na to ale človek musí žiť sám so sebou, sám za seba, ale aj pre iných, pre okolie, pre rodinu, priateľov, partnera, deti. A sám si popri tom vymodelovať osobnosť, nie sa nechať spracovávať, ako figúrka v nejakej pásovej výrobe, na ktorú dozerajú kadejakí kouči, poradcovia, motivační rečníci. V ich záujme je každému povedať, že niečo robí zle, že sa musí zmeniť, že musí na sebe pracovať, pretože keby  niekomu povedali, že je dobrý, že je sa musí prijať taký aký je, že je všetko tak ako má byť, tak by na ňom nič nezarobili. Za sedenia, školenia, semináre, jedálničky, programy, rady, konzultácie.. .